Sziasztok!
Egy érdekes cikkre bukkantam a minap. A cikk egy 2010. novemberben tartott eseményt említ, amit Pécsett rendeztek meg a 4. Összegyetemi Médiakonferencia egyik szekciójában. A internetes közösségi site-ok pszichológiai hatásairól beszélgettek. A témában meghívott vendégek voltak: Lénárd Kata (pszichológus), Rab Árpád (Digitális Kultúra Műhely), Fromann Richárd (szociológus, BME) és Guld Ádám (PTE BTK).
Az eseményen többek között szó volt arról, hogy káros-e az internet, érdemes-e különválasztani az online és az offline identitást, illetve van-e különbség az online és az offline identitásunk között.
Magából a cikkből egy rész szeretnék most külön kiemelni. Fromann Richárd szociológus elmondta, hogy létezik x és y típusú felhasználó. Az x típusú internetező az, aki át tudja ültetni az online világban elért sikereit az offline életbe.
Az y típusú internetezők a gyengébb jellemű személyek, akik könnyen elsodródhatnak a virtuális világban, ami könnyen agresszív magatartáshoz vagy függőséghez vezethet.
Összegezve az álláspontokat elmondták, hogy van különbség online és offline identitás között. De ebben nem feltétlenül az internet játszik szerepet, hanem az emberi személyiségtípusok. Ez azt jelenti, hogy akinek az érzelmi kontrollja alacsonyabb az hajlamosabb a negatív norma
cselekedetekre, mint akinek magasabb az érzelmi kontrollja. Elmondták, hogy ami a függőséget, az erőszakos játékokat és az öngyilkosságot illeti,
mindig is voltak ilyenek, a középkor világában sem volt kevesebb
frusztráció vagy öngyilkosság.
Ezzel én is egyetértek. Szerintem sem feltétlenül az internetet kell hibáztatni például az agresszivitásért, hiszen ha valakiben meg van ez a hajlam az internet nélkül is az lesz. Akiben nincs meg ez a hajlam, akkor sem lesz agressziv, ha esetleg egész nap "gyilkosos" játékkal játszik.
A cikket itt olvashatjátok: http://internetmedia.komm.bme.hu/2010/11/29/second-life-a-virtualis-es-a-valos-identitas/
Eni
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése